Drabiny brzeziny

Drabiny – co należy wiedzieć?

Drabiny to sprzęt ruchomy, który wykorzystywany może być przykładowo do uproszczenia pracy na różnorodnych poziomach, oraz do przemieszczania się. W sklepach z artykułami z branży budowniczej da się odszukać drabiny stworzone z drewna, tworzywa sztucznego czy metalu. Dodatkowo, istnieją drabiny jednoelementowe i składane, a więc wieloelementowe. 
W czasie wyboru odpowiedniego modelu powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim jego budowę oraz realizację – solidna drabina musi być bezpieczna, ponieważ wspinanie się po niestabilnej a w dodatku kiepskiej drabinie może skończyć się nieszczęściem. Najistotniejsze jest zwrócenie uwagi na podłużnice i szczeble, które powinny być niezmiernie wytrzymałe i odpowiednio ze sobą połączone. Jeżeli decydujemy się na wybór drewnianej drabiny, pamiętajmy o tym, aby drzewo z którego zostały utworzone szczeble nie posiadały skośnego biegu słojów oraz różnorodnego typu wad, takich jak pęknięcia, wypaczenia, sęki lub inne uszkodzenia.
Wybierając odpowiednią drabinę warto wziąć pod uwagę też jej wysokość. Jeżeli planujemy wykorzystywanie sprzętu tylko w czasie prac domowych, wystarczająca będzie drabina o długości dwóch lub trzech metrów. Jeżeli natomiast przewidujemy zakup drabiny poświęconej do prac bardziej zaawansowanych, należy zmierzyć powierzchnię, na której będziemy używać sprzęt i dopasować rodzaj do zapotrzebowań.
Jeśli chodzi o właściwy sposób stosowania drabiny, może to być zarówno pozycja pochylona, to znaczy podczas gdy drabina jest oparta o coś solidnego, na przykład pień drzewa czy też budynek, a także pozycja pionowa, jeżeli drabina jest poprawnie przymocowana. Warto pamiętać, że nazbyt poziome ustawienie drabiny może wywołać jej złamanie. Prócz tego, niesłychanie znaczące jest podłoże, na którym oparta jest drabina – musi być ono porządne, stabilne i przede wszystkim nieruchome, ażeby podłoże nie przestawiało się pod ciężarem drabiny razem z nią. Dodatkową sprawą, o której warto pamiętać jest to, że każda drabina wieloczęściowa powinna posiadać właściwe zabezpieczenia, które będą zapobiegały przemieszczaniu się poszczególnych części drabiny względem siebie w trakcie używania sprzętu. Do tego, drabina rozstawna powinna być urządzona także w zabezpieczenia rozstawu, i absolutnie taki gatunek sprzętu nie może być użytkowany jako drabina przystawna, do czego nie jest przystosowana.


Możliwość komentowania jest wyłączona.