Brukarstwo miechów

Brukarstwo

W sektorze budownictwa da się spotkać takie pojęcie jak brukarstwo. Co właściwie oznacza to motto? Nim dowiemy się czym jest brukarstwo, należałoby odpowiedzieć na pytanie czym jest w sumie bruk. Mianowicie bruk to zwyczajnie powierzchnia ulicy, chodnika bądź placu. Utwardzona jest ona za sprawą ciasno przylegającym do siebie kamieniom albo kostkom. Znając pojęcie bruk, można w tej chwili z łatwością odpowiedzieć na pytanie czym jest brukarstwo. Jest to jedna z domen kwalifikowanych do przemysłu budowlanego, a szczególnie do sekcji drogownictwa. Brukarstwo trudni się wykończeniami drogowymi. Zawodem zatrudnionym w sekcji brukarstwa jest brukarz. Osoba zatrudniona na takie stanowisko odpowiedzialna jest przede wszystkim za wszelkie roboty drogowe. Do obowiązków brukarza przynależą między innymi prace takie jak: rozbieranie, brukowania i naprawianie powierzchni dróg, ulic, placów, przejazdów skarp czy chodników. Brukarz odpowiedzialny jest również za układanie kostki brukowej w wyżej przytoczonych miejscach. Przed przystąpieniem do planowania kostki, należy przygotować nawierzchnię. Wypada wyrównać posadzkę, a samą nawierzchnię kładzie się na przygotowanej przedtem podbudowie składającej się z piasku a także tłucznia.
              Jednym z kluczowych towarów zbawiennych w brukarstwie jest kostka brukowa. Posiada ona różnorodny rozmiar i układ. Może być stworzona z takiego podłoża jak: obrobiony kamień, ceramika, beton bądź kamień polny. W wypadku obrobionego kamienia mamy do czynienia z kostką granitową bądź bazaltową. Jeśli rozchodzi się o ceramikę, użytkowana jest ona w cegle klinkierowej. Beton jest mieszany, żeby powstała z niego kostka betonowa, a kamień polny można również napotkać pod nazwą tzw. kocich łbów. Kamień polny wykorzystywany był mniej więcej do lat 50. Był to niedrogi surowiec a także łatwo osiągalny, niemniej jednak jest jego nieregularny kształt powodował nierówną powierzchnię i stanowczo ograniczało to przykładowo jazdę samochodem.
              jeżeli tylko rozchodzi się o kostki brukowe, są one na ogół stosowane w współczesnych czasach. Robione z mieszaniny betonu, pełnione są one metodą wibroprasowania. Taka kostka tworzona jest w rozmaitych grubościach, w zależności od tego, w którym miejscu ma być kładziona. W przypadku nieobciążonych chodników używa się grubość 4 cm, a na powierzchniach, gdzie odbywa się znaczący ruch stosuje się grubość już 10 cm.


Możliwość komentowania jest wyłączona.