Kominy wentylacyjne podczas budowy

Komin wentylacyjny ma na celu odprowadzenie powietrza z pomieszczeń znajdujących się w domu, a więc mówiąc w fachowym języku pozwala on na wentylację grawitacyjną. Jednakże istotne jest, aby został w prawidłowy sposób zaprojektowany oraz właściwie zbudowany przez ekipę fachowców. Podczas budowy należy zwracać uwagę, aby został on wykonany zgodnie z projektem. Architekt na etapie projektowania zadbał o odpowiednie rozmieszczenie kanałów wentylacyjnych i nie można tego samodzielnie zmieniać. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby został wykonany z materiałów odpornych na palność.

Najczęściej kominy wentylacyjne buduje się z cegieł i pustaków. Przekrój kanałów wentylacyjnych powinien charakteryzować się powierzchnią o wartości co najmniej 0,016m2, a sam przekrój powinien wynosić minimum 0,11m. Istotną kwestią podczas budowy jest fakt, że zabronione jest odprowadzanie przewodów, które wentylują piony kanalizacyjne do przewodów wentylujących pomieszczenia przeznaczone do użytkowania przez ludzi. Ponadto należy zwrócić uwagę, aby wloty kanałów wentylacyjnych były skierowane na przestrzał, czyli w dwóch kierunkach komina. Dzięki temu nie dojdzie do wdmuchiwania powietrza na skutek silnych wiatrów.

Ważne jest również, aby nie pokrywać tynkiem kanałów wentylacyjnych od wewnątrz. Jeżeli budynek zbudowany jest w oparciu o konstrukcję drewnianą, komin wentylacyjny powinien być samonośny i nie może w żaden sposób łączyć się z elementami z drewna. Na szycie komina wentylacyjnego należy umieścić wykonaną z betonu zbrojonego tak zwaną „czapkę”. Dzięki odpowiedniemu kształtowi „czapki” woda będzie mogła spływać poza komin..Możliwość komentowania jest wyłączona.