Krycie dachówki

Krycie dachu nie należy do najprostszych czynności. Trzeba robić to dokładnie i zgodnie z zasadami montażu. Jeżeli tego nie dopilnujemy, szybko może się okazać, że dach przecieka, a w pomieszczeniach pojawiła się wilgoć. Podpowiadamy, jak wygląda krycie dachu dachówką w kilku krokach i na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że montaż przebiegł prawidłowo.

Przede wszystkim dachówka powinna być odpowiednio dobrana do kształtu dachu oraz położenia domu. Zanim fachowcy przystąpią do układania dachówki, powinni rozłożyć folię na konstrukcji z drewna i ją przypiąć. Trzeba pamiętać, aby powierzchnia folii nie była zbyt mała. Zanim rozpocznie się przybijanie łat, należy dokładnie obliczyć ich odległość dla dachówki.

Wykonuje się to poprzez ułożenie dwóch rzędów dachówek na prostej powierzchni. W każdym rzędzie powinno znajdować się 12 dachówek pochodzących z różnych palet. Następnie należy dokonać pomiarów pomiędzy końcami pierwszej oraz jedenastej dachówki od zsuwu do rozsuwu. Wymiary trzeba dodać i podzielić przez 20, a uzyskany wynik będzie średnim rozstawem łat.

Podczas przybijania dachówki należy dopilnować, aby każda została wypoziomowana. Istotną czynnością jest klamrowanie dachówek, które polega na mocowaniu ich do łat. Ma to na celu zapobiegnięcie podnoszeniu się dachówek przy silnych podmuchach wiatru. Zaleca się, aby co trzecią dachówkę klamrować po skosie, chyba, że kształt dachu uniemożliwia to.

Ewentualne docinanie dachówek powinno odbywać się w taki sposób, aby pył nie gromadził się ani na dachówce, ani na folii..Możliwość komentowania jest wyłączona.